Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

péče o srst JORKŠÍRSKÝ TERIER

 péče o srst JORKŠÍRSKÝ TERIER

 

Jorkšírský terier se již i u nás vyskytuje v několika barevných variantách.V barvě tříslové modré tj. tak jak je známe světle stříbrné , kterou nazýváme tříslová modrá až  černou ,tříslové až černé je tělo psa, a světle hnědé nohy,což nazýváme pálení. V čokoládové barvě, v barvě biewer, což je strakaté tricolorní zbarvení bíločerno hnědé s přesně předepsanou kresbou na obličeji,v barvě krémové,které se jmenuje gold bust, a v barvě blue merle.

Nejrozšířenější je varianta  černá  až modrá a  hnědé  pálení.Tyto psy mají mít srst úplně hladkou, bez kudrnacení, ne přiliš hustou, to je chyba, ale ne příliš řídkou a hrubou což je též chyba.Původně byla předepsaná pouze barva na hřbetě tříslová, ale postupem času začal standart trpět i barvu černou. Plemeno trpí na suchost kůže, a projevuje se to tím, že na kůži vidíte lupy.Na tuto potíž je vhodné používat šampony a přípravky s norkovým olejem, které kůži snadno ošetří včetně srsti, u výstavních psů se promaštuje i srst norkovým olejem.

Pokud máte jorkšíráčka pouze jako mazlíčka, ne k výstavním účelům, doporučuji kratší praktický sestřih, pes je tak lépe vybaven k procházkám, na packy se mu nelepí sníh, nebo jiné nečistoty, na hřbetě se stříhá srst nakrátko.Nebo se pouze zkracuje podle přání majitele. Jorkšíráček nepotřebuje žádnou specialnější a náročnější udržbu srsti, je to plemeno nelínavé, vhodné i pro alergiky. Srst pokud není extrémě hustá se plstnatí minimálně, postačí jednou za týden psa pročesat vhodným hřebenem.

Po vycházce kdy si pes namočil nebo znečistil tlapky, je třeba je doma osprchovat  nejlépe čistou vodou a ihned osušit, nebo je na trhu suchý sprej na mytí psů, kdy psíka nastříkáte, otřete ručníkem a tak ho zbavíte nečistot bez použití vody.V zimních měsících doporučuji na tlapky po každém venčení použít mast na tlapky.

Velkou péči byste však měli věnovat zubům, kde je většinou velký problém se zubním kamenem.Pokud koupíte štěně a při přezubovaní mu nevypadnou mléčné zuby , nemusíte se tím zatěžovat, vypadnou třeba ve dvou letech,a psíkovi to nijak nevadí. Někteří veterináři doporučují vythrnout. Avšak vám nesdělí už fakt, že každá narkoza psovi zkrátí život a poškodí mu oči, a zubní kámen se utvoří  stejně,a poměrně brzy znova.Veterináři většinou tvrdí, že se zubní kámen snadněji udělá, pokud zuby které jsou tam navíc zůstanou nevytržené, což není pravda. zubní kámen se utvoří stejně.Nejlepší metodou, kterou jsem vyzkoušela je sundání zubního kamene bez narkozy.Pokud je pes klidný, lze šetrně zubní kámen odstranit.Poté lze používat zubní pasty asi jednou týdně a zuby se dají udržet poměrně dlouho bez kamene.Pokud pes klidný není,  vyzkoušejte ústní spreje, nebo gely na zuby proti zubnímu kameni, nebo je na trhu nově mořská řasa, která se sype do krmné dávky, a je to asi nejúčinnější odstranění zubního kamene. Pokud se přece jen rozhodnete nechat  zubní kámen obrousit  v narkoze  problém je v tom, že už do půl roku po tomto zákroku se zubní kámen udělá zase, a nelze pořád psa uspávat z důvodů které jsem výše popsala.Takže rovněž doporučuji  po tomto zákroku čištění zubní pastou specialně vyvinutou pro psy a kartáčkem.Cena je kolem 120 korun, a je to opravdu nejúčinnější vyzkoušená metoda, jak aspon trochu téhle obtíži u jorkšíra zabránit.Pozor důrazně všechny varuji před uspáváním starších psů, stalo se v poslední době, že mu veterinář doporučil takovýto zákrok,a pes se neprobudil.Specialně plemeno jorkšír trpí na slabší srdce, takže budte velice opatrní.Pokud si váš pejsek zoubky nechce nechat vyčistit můžete rovněž využít našich služeb, procedura je hotová za pár minut.Jorkšírský terier se vyskytuje i v různých velikostních variantách , můžeme vidět jorkšírka který váží kilo, a pak psíka co má třeba i osm kilo, záleží pouze na vás, jaké variantě dáte přednost, a kterou si vyberete, pravdou ale je , že pokud chcete koupit opravdu krásné štěně, kupte si psíka s rodokmenem, kde je alespon záruka čistokrevnosti, a dokonce nepodporujete množírny, což je dnes ožehavá otázka v oblasti týrání zvířat.

Pokud koupíte štěnátko a nestojí mu ouška, kontaktujte nás, máme na to stoprocentní metodu,, kterou vám ji sdělím ráda osobně.Přeji vám veselé chvíle s vaším jorkšírkem, toto plemeno ji vitální i do pozdího věku, a budete z něj mít velikou radost Zdenka Culková

TOPlist