Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

péče o srst Westík‚ kerník‚ TRIMOVÁNÍ

Vítejte na stránce maxsalonpropsy.wbs.cz v sekci péče o srst WESTÍK‚ KERNÍK‚JACK.RUSSEL TERIER, foxterier,úprava trimováním,

 

 Westík a kern terier jsou příbuzná a podobná plemena, tudíž i jejich srst se upravuje stejně.

Westík má mít čistě bílou hrubší srst, která při pozornějším pohledu má nad podsadou jakoby závoj. Jsou westíci s nesprávnou srstí ,která je příliš hedvábná a jemná a hustá, tyto psy se i špatně upravují trimováním, nebot westík by podle standartu měl být trimován.Takové westíky s jinou srstí než standart dovoluje, je lepší stříhat, nebot trimovaní je pro ně bolestivé a obtížné.U westíka se správnou kvalitou srsti, je tato procedura doporučována jednou za půl roku.Speciálním nožem se odstraní odumřelá podsada srsti a pes nelíná  a ani není jeho hřbet kudrnatý.Jako v případě když místo trimování zvolíte ostříhání.Westík patří mezi plemena, které se nejobtížněji trimují, tak je lepší počkat až je srst tkzv. zralá, k tomu bohatě postačuje  uprava srsti jednou za půl roku.Úprava hlavy a srsti na packách se provádí del potřeby.

Dlouhá srst na boku a nohách u westíků nevyžaduje zvláštní péči, doporučuji jednou týdně pročesat, westík je původně pes pracovní, takže i jeho srst byla vyšlechtěna tak, aby údržba nebyla nijak  náročná.Tyto informace platí i pro plemeno kern terier, je to plemeno podobné, ale trimování je u kerníka snadnější, díky tomu ,že jeho srst je v jiné barevné variantě než bílá.

Westík bezprostředně po otrimování může mít zarudlou kůži, což je opravdu způsobeno vyškubáním podsady a během krátkého času zmizí.Větší potíží jsou však u westíků kožní problémy, které vznikly šlechtěním, aby pes měl čistě bílou srst. Kern terier takové potíže nemá, projevuje se to svědivostí  kůže, suchostí kůže, pes se škrábě tolik, že si na kůži způsobí rány a je velmi snadné do takovýchto ran zanést drápkem infekci, tato vada se projevuje pouze u některých liniíí westíků. Je dědičná,tudíž když už vybíráte štěně chtějte vidět rodiče,protože se tak vyhnete velmi nálkadné a v podstatě bezvýsledné léčbě.Na zmírnění takových obtíží se používá sprej proti svědivosti  a pes ,když má potíže se jím nastříká.Dále osobně doporučuji, metodu diety jeden den v týdnu.

Jedna moje zákaznice ji vyzkoušela, vynechala i pamlsky pro psy,  a pes je bez problémů.Jeden den v týdnu dejte svému psovi půst, tím se mu vzchopí imunitní systém,a kožní reakce nejsou takové.

Někteří zákazníci, nechávají své westíky pouze stříhat, nevyžadují trimování, i z důvodu takového, že procedura je příjemnější a šetrnější pro psa a  výsledek je podobný.

 

Jack russel terrier, plemeno se vyskytuje ve dvou variantách.  V krátkosrsté a takzv. laicky drsnosrsté. Krátkosrsté plemeno se vyznačuje v bytě nadměrným línáním, takže není novinkou, že jeho majitelé mají všude chlupy. Pomoci se tomuto problému dá takzv. furminátorem, speciálním hřebenem na odstranování odumřelé podsady, kde vlastně chlupy co by jste měli doma na koberci či na gauči vyčešete,a zachytíte do hřebenu. Drsnosrstá varianta tohoto plemene se nazývá brooke a pes v bytě nelíná. Pouze dvakrát nebo třikrát ročně necháte poctivě vytrimovat celého psa, při čemž po proceduře vypadá jako pejsek hladkosrstý Toto ocení právě majitelé psů co je mají v bytě.Jinak je jack zdravé a veselé plemeno, které netrpí žádnými vážnymi potížemi.   Dejte si velký pozor, na to, komu trimování svěříte, nebot je to velmi pracná záležitost a některé salony psa pouze mistrně ostříhají a tvrdí že pes byl trimován.Srst je tak zničena a trvá dlouhou dobu, než je k trimování opět připravena.Stává se i to, že rychlostříhačky lehce psa otrimují a zbytek přeholí strojkem.Tak budte opatrní.Na správně vytrimovaného psa  by se strojek nikdy neměl používat.Díky pracnosti trimování je tato procedura i dražší varintou úpravy srsti. A  v méně profesionálních salonech dokonce ani trimování neprovádějí. Avšak plemena která trimovací jsou,je vhodné takto upravovat. Patří sem erdelteriér, border teriér,kokršpanělé, knírači, jezevčíci, ale i různé druhy kříženců, kterým lze trimováním vytvořit dlouhodobý slušivý a praktický vzhled  bez línání právě vytrimované podsady srsti.

 

U všech těchto plemen, patří sem i dandík, erdelterier, border terier, norfolk terier,  platí u trimování to, že pokud je pes poctivě vytrimovaný a má sklony k řidší podsadě v srsti, může se vám zdát zcela holý, či růžový.Jak jsem již  výše uvedla kůže může být i zarudlá a podrážděná, nezapomente , že se z ní vytrhává srst. Většina majitelů co mají trimovací psy si toho je vědoma, ale poslední dobou se setkávám i s majiteli které na to koukají s nedůvěrou a  je to pouhou jejich neznalostí plemene, napůl nejde vytrimovat žádný pes a je potom jednodušší pejska prostě nechat stříhat.Tohle platí i u starých psů, kde už podsada není skoro žádná a srst je již v horší kvalitě.

Z tohoto důvodu se doporučuje trimovat výstavní psy tak tři týdny před výstavou, aby srst vypadala tak jak má a nebyla čerstvě vytrimována, u plemene dandík je dokonce zcela žádoucí , aby když vytrimovaného psa poplácáte  to tkzv. pleskalo a to i na výstavě tudíž je vhodné aby na hřbetě bylo srsti co nejméně, a z tohoto důvodu se trimuje i rukou nebo rukavicí.

 

TOPlist